Terspektif

Sosyalojik Savaşlar

Posted on: Mayıs 7, 2010

Gelişen teknolojinin fırsatları kısıtlaması ve hareket alanlarının daralmasıyla birlikte gitgide anarşik bir yapı aldığını gözlemliyorum uzun zamandır. Farkında olarak ya da farkında olmadan savaş sürüyor fırsatlar\teknolojiler, birbirleriyle.

Galip gelen siliyor, diğerini ve aslında kısa süreli saltanatının keyfini sürmeye koyuluyor. Eğer bu saltanatı koruyacak yenilik ya da inovatif süreçleri yönetemezlerse kısa süreceği aşikar olan saltanatın keyfini sürüyorlar diyebiliriz.

  • Ipad piyasaya sunulması IPhone gibi oldukça büyük sükse yapmış bir cihazın satışlarını bile geride bırakması tartışılırken esas dikkat çekici nokta netbook satışlarına yaptığı etkidir bana kalırsa. IPad satışından sonra Netbook satışları bıçak gibi kesilmiş ve sıfıra yaklaşmış durumda.

image

  • Scribd nin lansmanını yaptığı Html5, Iphone un sert bir açıklamayla engeller koyduğu Flash’ta tarihteki tozlu raflarını alması muhtemel saltanatlardan, Html5’in hakimiyeti ele geçireceği günden sonra.

    http://www.scribd.com/documents/30964170/Scribd-in-HTML5

  • Gowalla, FourSquare gibi location based uygulamalar\servisler olan hizmetlerin Facebook’un ay sonu(Mayıs 2010 sonu) itibariyle kullanıma açmayı planladığı location uygulamasıyla oldukça büyük bir darbe alacak gibi gözükmekte.

    http://mashable.com/2010/05/06/facebook-location/

  • Zamanında müzik paylaşım konusunda zirvede yer almış bir uygulama olan Napster’ı şu anda konusu açılmadığı takdirde hatırlayan kullanan sayılı kullanıcı olduğunu düşünmekteyim. Yeni mecralarla ilgili adaptasyon çalışmalarını henüz yapmaya çalışan, tekrar varolabilmenin peşinde koşan Napster için tren çoktan kaçtı belki de.

    http://mashable.com/2010/05/06/napster-social-media/

Örneklerdende çok net anlaşılacağı üzere gizli bir teknolojik konum savaşı hakim. Kullanıcıya hakim olan tarafın galip olduğu bu savaşlarda gardı kaybetmemek için dikkat edilmesi gereken en önemli hamle; kullanıcıyı kaçırmamak, uzun süreli bağlılığı sağlamlaştırıcı faaliyetlerin izini sürmek.

Bu gizli savaş için yeni "sosyalojik" silahlar üretmek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Sayfalar

Follow on Twitter

Hata: Twitter yanıt vermedi.Lütfen birkaç dakika bekleyip bu sayfayı tazeleyin.

del.icio.us

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: