Terspektif

Doğru Kanaldan İletişim

Posted on: Mart 31, 2010

image Cnn-Türk ekranlarında yayınlanan 5N1K programında ICQ iletişim adresi verilince kısa süreli bir nostalji yaşadım. Msn, twitter, facebook yokken internete bağlanmak için modemin cevabını beklediğimiz zamanları hatırladım.

Sonra da eski zamanları hatırlatan uzun zamandır kullanmadığım bir iletişim yolunun insanlara önerilmesi ya da kullandırılmaya çalışılması nasıl bir yaklaşımdır, sorguladım.

ICQ kullanım oranları için yaptığım kısa bir araştırmada Aralık 2009 dan itibaren yükselen bir grafik sergilediğini ancak Ocak 2010 dan sonra tekrar düşüşe geçtiğini gözlemledim. Download.com ve CNET toplam download rakamlarına göre halen zirvede olan ICQ en çok Rusya’da aktif olarak kullanılmakta.

image

Bunlar istatistikler ve ICQ’nun genel imajıyla alakalı olan meseleler. Maksimum ve Mynet gibi firmalarla türk pazarını denemiş fakat tam da istediği reaksiyonları görememiş bir iletişim kanalından bahsediyoruz. ICQ kullanan hiçbir kişi,kurum yok çevremde.

Tablo böyleyken bir televizyon programındaki iletişim yolu ICQ seçiliyorsa ve bu kitlelelere ulaşmak için yapılıyorsa başarılı bir hareket sayılabilir. Halen kullanılır bir servis olduğu sadece bir süre arka planda kaldığını düşünebiliyor insan. Ama kitlelere ulaşmak yerine kitlelerin ulaşması için seçilmiş rastlantısal bir iletişim yoluysa başarısız bir seçim.

İletişim, insanların kolay ulaşacağı bir kanaldan yapılırsa kısacası ne kadar kolay olursa o kadar etkilidir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Sayfalar

Follow on Twitter

Hata: Twitter yanıt vermedi.Lütfen birkaç dakika bekleyip bu sayfayı tazeleyin.

del.icio.us

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: